Kompozit (CTP) Izgaralar

CTP (Cam Elyaf Takviyeli Plastik) Nedir?

CTP, cam elyafı ile takviye edilerek fiziksel ve kimyasal mukavemet değerleri artırılmış polyester veya vinil ester reçineden oluşan kompozit bir malzemedir. CTP metal, ahşap, cam, beton vb. gibi bir üretim malzemesi olup, kullanım amacına uygun değişik özelliklerin kolayca kazandırılabilmesi özelliği ile diğer üretim malzemelerine göre üstünlük gösterir.

 

Kompozit (CTP) Izgara Nedir?

Döküm tipi Kompozit (CTP) Izgaralar, açık kalıplama metodu ve ıslak laminasyon tekniği ile cam elyaf, reçine kimyasal katkılar ve pigment ile üretilir. Dökümü yapılan ızgaralar ısıtma ve soğutma prosesleri ertesinde kalıptan çıkartılır. Hammaddeleri sebebiyle Kompozit (CTP) Izgaralar, hafif, anti-korozif, kimyasal ve mekanik dayanımı yüksek ve dielektrik malzemelerdir.

Endüstriyel tesisler, tersaneler, arıtma tesisleri, elektrik dağıtım ve trafo binaları, petrol plarformları, gıda tesisleri, kimya sektörü, tekstil fabrikaları ve askeri tesisler başlıca uygulama alanlarıdır. Bu alanlarda platform ızgarası, levha, kanal ızgaras, kablo kanalları ve kapalı ızgara (kapak) olarak kullanılmaktadır.

 

Bileşenler

Cam elyaf, reçine, kimyasal katkılar ve pigment Kompozit (CTP) ızgaraların temel bileşenleridir. Bu bileşenlerin bir veya birkaçını değiştirerek ortam şartlarına uygun malzeme üretimi yapılabilmektedir.

  • Reçine

Döküm tipi Kompozit (CTP) ızgaralarda kullanılan reçine, malzemeye yüksek kimyasal dayanım, esneklik ve UV dayanım özellikleri kazandırır. Malzemenin kullanılacağı ortam şartlarına uygun olarak, farklı reçine türleri kullanılmaktadır. Bu reçine tipleri 3 ana başlıkta incelenebilir; O-ftalik; genel kullanım amaçlı, İ-ftalik; kimyasal dayanım gerektiren ortamlarda, Vinil Ester; yüksek kimyasal dayanım gerektiren ortamlarda kullanılır.

  • Cam Elyaf

Kompozit (CTP) ızgaralarda çok katmanlı ve süreklicam elyaf kullanılır. Kullanılan cam elyaf lifleri ile ızgaralar yüksek fiziksel mukavemete sahip olur.

  • Kimyasal Katkılar

Reaksiyon gerçekleşmesi için kullanılması gereken kimyasalların yanında, döküm tipi Kompozit (CTP) ızgaraların fiziksel ve kimyasal özelliklerini iyileştirmek amacıyla UV stabilizatör, alev geciktirici ve duman yoğunluğu azaltıcı katkılar kullanılır.

  • Pigment

Döküm tipi Kompozit (CTP) ızgaralar kullanılan pigmentler sayesinde istenen renklerde üretilebilir. Bu sayede renk faktörünün önemli olduğu mimari projelerde de rahatlıkla kullanılabilir.