+90 312 395 14 96 na-me@na-me.com.tr

Kompozit Direk (CTP Direk) Nedir ?

Hammaddeleri cam elyaf, reçine, kimyasal katkı maddeleri ve pigment olan kompozit direkler (CTP direkler), santrifüj ve RTM (Reçine Transfer Kalıplama) yöntemleri ile üretilmektedir. Santrifüj metodu 3 ve 4 mt direkler için, RTM ise 8 mt direkler için kullanılmaktadır. 4 ila 8 mt arası direk, 4,25, 5, 6 ve 7 mt seviyelerinde ise çelik donatı kullanılır.

Kompozit direkler (CTP direkler) imalat sırasında ve sonrasında standartlara uygun olup olmadıklarını fiziksel ve mekanik özelliklerini kontrol etmek için test edilir. Kompozit direkler (CTP direkler) hafiftir, korozyona uğramaz, yüksek kimyasal ve mekanik özelliklere sahiptir ayrıca elektrik akımını iletmezler, yalıtkandır.

Kompozit direkler (CTP direkler) tek parça halinde silindirik konik bir şekilde üretilir.

CTP Nedir (Cam Elyaf Takviyeli Polyester) ?

 

Kompozit direk (CTP direk) üretiminin temelini oluşturan CTP (Cam Elyaf Takviyeli Polyester), cam elyafı ile polyesterin takviye edilmesi ile oluşturulur. Polyester reçine, cam elyafın fiziksel ve kimyasal mukavemet değerlerini artırır.

CTP, metal, ahşap, cam, beton vb. gibi bir yapı malzemesi olup, kullanım amacına uygun değişik özelliklerin kolayca kazandırılabilmesi özelliği ile diğer üretim malzemelerine göre üstünlük gösterir.

Kompozit Direklerin Uygulama Alanları:

  • Sahil kenarı ve kıyı şeridinde korozyonun fazla olduğu yerler.
  • Her türlü endüstriyel ve sosyal tesiste çevre aydınlatma ve kamera güvenlik sistemleri.
  • Havaalanı ve askeri bölgelerde radar ışınlarının kesilmemesi gereken uygulamalar.
  • Meterolojik ölçüm istasyonları.
Kompozit Direk (CTP)