+90 312 395 14 96 na-me@na-me.com.tr

Kompozit Kapak (CTP) Nedir ?

Fabrikalar, endüstriyel tesisler, petrol istasyonları, ev, apartmanlar, sokaklar gibi birçok insan bulunan veya bulunmayan noktada kompozit (CTP) kapaklar ve rögarlar bulunmaktadır. Rögar genel olarak, kanalizasyon yada su şebekesinin ana şebekeyle birleştiği yer olarak bilinmektedir.

Rögar, menhol, gider kapakları hayatın akışı içerisinde önemli bir yere sahiptir, ülkemizde ve dünyada birçok noktada kompozit (CTP) kapaklar kullanılmasının temel sebebi de budur.

Öncelikle döküm veya metal rögar kapakların hurda değeri olduğu için her gün çalınma riski altındadır, fakat kompozit (CTP) kapakların bu sorunu yoktur, çünkü hurda değeri yoktur. Döküm veya metal kapaklarının çalınması sadece maddi değiş aynı zamanda insana zarar verecek sonuçlara yol açar. Açık bir rögara düşülmesi, çok ciddi yaralanmalara ve hatta ölüme bile yol açabilir. İlk başta ucuz gözüken metal ve döküm kapaklar, sizlere çok büyük maddi ve manevi zararlar verebilirler.

Kompozit Kapaklar ve Döküm, Metal Kapak Ağırlık Karşılaştırması

Döküm ve metal kapaklar, yapıları gereği oldukça ağır ve taşınmaları zordur, fakat kompozit (CTP) kapakları yaklaşık %75 oranında daha hafiftir. Bu taşıma, montaj ve yerine konma anında iş gücü avantajı sağlar, yaralanmaların önüne geçer. Ayrıca hafif oldukları için, yerinden kolay çıkarılması sayesinde süreci hızlandırmasıdır. Size hem zaman hem de para kazandırır.

Kompozit Kapaklar’da İletkenlik Durumu

Döküm ve metal kapaklar, yapıları gereği ekstra bir işlem yapılmamışsa elektriği ve ısıyı iletirler, fakat kompozit (CTP) kapaklar yapıları gereği elektriği ilk andan itibaren iletmezler, ısıl iletkenlikleri çok düşüktür, bu sayede iş güvenliğinin önem arz ettiği tüm alanlarda rahatlıkla kullanılabilir, ayrıca elektrik, pano ve transfer odalarında da kullanılabilir.

Kompozit (CTP) kapaklar radar ışınımlarını kesmezler, bu sayede havaalanları, askeri tesisler gibi radar ve sinyalizasyonun önem arz ettiği alanlarda tercih edilmektedir.

CTP (Cam Elyaf Takviyeli Polyester) Nedir ?

CTP, cam elyafı ile takviye edilerek fiziksel ve kimyasal mukavemet değerleri artırılmış polyester veya vinil ester reçineden oluşan kompozit bir malzemedir. İsteğe bağlı olarak, kullanım şartlarına göre farklı kimyasal özelliklerde (vinilester, alev ilerletmeyen vb.) üretilmektedir.

CTP metal, ahşap, cam, beton vb. gibi bir yapı malzemesi olup, kullanım amacına uygun değişik özelliklerin kolayca kazandırılabilmesi özelliği ile diğer üretim malzemelerine göre üstünlük gösterir.

  • Amerika’da GRP (Glass Fiber Reinforced Plastic)
  • İngiltere’de FRP ( Fiber Glass Reinforced Plastic)
  • Fransa’da PRFV ( Plastique Renforce de Fibres de Verre)
  • Almanya’da GFK (Glasfaser Kunstsoffe)
  • İtalya’da PRFV (Plastici Rinforzati di Fibro di Vetro)
  • Türkiye’de CTP (Cam Elyaf Takviyeli Polyester) olarak adlandırılır.

Kompozit Kapak Avantajları

Hafif 

Yüksek Korozyon Dayanımı

Yüksek Darbe Dayanımı

Isıl Yalıtkanlık

Yalıtkan

Kaymaz

Alev İlerletmez

Düşük Bakım Maliyeti

Uzun Ömürlü

İstenen Renkte Üretim

Kompozit Kapak CTP
Kompozit Kapak Detay CTP
Kompozit Kapak Detay CTP